Pembe Panjur Logo
Ayda 90 bin Yeni Kayıt
15 yıldır yanınızda
Üye Giriş
Şimdi kayıt olun, uygun üyeleri ücretsiz görün.

Ücretsiz kişilik testimizden yararlanın.

Profiliniz gizli kalsın.

Cinsiyetiniz:
Aradığınız Kişi:
E-posta veya Telefon Numarası:
Kişisel verilerimin işlenmesine ilişkin ’ni okudum.
Özel nitelikli kişilik testi bilgilerimin işlenmesini kapsamında işlenmesini onay veriyorum.
Ürün veya hizmetlere ilişkin kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için tarafıma kapsamında ticari elektronik ileti gönderilmesini istiyorum.
Facebook duvarında hiçbir şey paylaşmayacağız.
hero_area
PEMBE PANJUR > SİVAS > SİVAS EVLİLİK SİTESİ
Bir şehir gibi ol. Mesela Sivas gibi. De ki hep seveceğim seni.
SİVAS EVLİLİK SİTESİ İLE ONA DAHA YAKINSIN

SİVAS EVLİLİK SİTESİ İLE ONA DAHA YAKINSIN

Sivas şehrine bağlı köylerde yaşayanlar genelde birbirlerini tanırlar ya da birbiriyle akrabadırlar. Bu nedenle bazen bu yörede akraba evlilikleri de görülmektedir. Başka bir köyden ya da şehrin başka bir kısmından olan biriyle evlenenler için köy halkları toplanır ve ortak bir düğün yapar. Şehrin farklı yörelerden ve kültürlerden etkilenmiş olması nedeniyle köylerdeki düğün ve evlilik hazırlıkları ve gelenekleri de bazen birbirinden farklı şekillerde yapılmaktadır.

SİVAS EVLİLİK HAZIRLIKLARININ EN GELENEKSELİ - ŞERBET İÇME

SİVAS EVLİLİK HAZIRLIKLARININ EN GELENEKSELİ - ŞERBET İÇME

Sivas halkı için nişan pek geleneksel değildir. Fakat Sivas evlilik kararlarının ardından düğün gününe kadar birçok geleneksel kutlamanın yapıldığı bir şehrimizdir. Bunlardan yöreye özgü olan ve en çok bilinenleri “sini göndermesi” ve “şerbet içme”dir. Sini göndermesi nişandan sonra evlerde yapılan geleneksel bir tören niteliğindedir. Damat ve ailesi tarafından geline yollanan hediyeler evdeki büyük bir tepsinin üzerine konulur ve ziyarete gelen yakınlara gösterilir. Bu sırada gelen misafirlere “şerbet” ikram edilir. Özel olarak evde yapılan bu şerbet içildikten sonra bir kısmı da ayrılarak damat ailesinin evine yollanır. Sivas evlilik hazırlıkları arasında şerbet içme en geleneksel hazırlıklardan biridir. Ayrıca yörenin çoğu kesiminde düğün öncesi kına gecesi yapılmakta ve bu gecede geline kına yakılmaktadır. Bunların dışında Sivas halkı düğün günü için özel bir gün seçmeye önem verir ve yapılacak kutlamaların bayramlara gelmemesine dikkat eder. Kutlamalar günlerce sürebilir ve bu kutlamalara yakın köylerden tanıdıklar ve akrabalar da katılır. Yöreye özgü yemekler yapılır, şarkılar söylenir ve halk oyunları gösterileri yapılır. Kutlamaların bitiminden birkaç hafta sonra çevre halkı gelin evini ziyaret ederek onlara hediyeler verir ya da iyi dileklerini sunar.

SİVAS EVLİLİK SİTESİ HAKKINDA

SİVAS EVLİLİK SİTESİ HAKKINDA

Sivas, tarihi açıdan önemli bir şehirdir ve ticaret merkezi olarak Selçuklu döneminde önem kazanmıştır. Şehir, akarsuları ve doğal güzellikleri ile tanınır ve birçok köye ev sahipliği yapar. Sivas, üç farklı bölgeye dokunduğu için gelenek ve göreneklerde farklılık gösterir. Yöresel yemekler ve müzikler şehrin her yerinde bulunur. Köy yaşantısı Sivas’ta önemlidir ve yaz aylarında aileleri ziyaret eden gençler arkadaşlıklarını güçlendirirler.

Pembe Panjur, Sivas Evlilik, Aslı ve Kerem

Aslı ve Kerem

23 Kasım 2016'da tanıştılar

12 Eylül 2018'de nişanlandılar.

Pembe Panjur, Sivas Evlilik, Aslı ve Kerem
Pembe Panjur, Sivas Evlilik, Meliha ve Berkay

Meliha ve Berkay

10 Eylül 2017'de tanıştılar

5 Ağustos 2018'de nişanlandılar.

Pembe Panjur, Sivas Evlilik, Meliha ve Berkay
Pembe Panjur, Sivas Evlilik, Nilay ve Cihan

Nilay ve Cihan

3 Mayıs 2017'de tanıştılar

22 Eylül 2018'de nişanlandılar.

Pembe Panjur, Sivas Evlilik, Nilay ve Cihan