Pembe Panjur Logo
Ayda 90 bin Yeni Kayıt
15 yıldır yanınızda
Üye Giriş
Şimdi kayıt olun, uygun üyeleri ücretsiz görün.

Ücretsiz kişilik testimizden yararlanın.

Profiliniz gizli kalsın.

Cinsiyetiniz:
Aradığınız Kişi:
E-posta veya Telefon Numarası:
Kişisel verilerimin işlenmesine ilişkin ’ni okudum.
Özel nitelikli kişilik testi bilgilerimin işlenmesini kapsamında işlenmesini onay veriyorum.
Ürün veya hizmetlere ilişkin kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için tarafıma kapsamında ticari elektronik ileti gönderilmesini istiyorum.
Facebook duvarında hiçbir şey paylaşmayacağız.
hero_area
PEMBE PANJUR > SİİRT > SİİRT EVLİLİK SİTESİ
Bir şehir gibi ol. Mesela Siirt gibi. De ki hep seveceğim seni.
SİİRT EVLİLİK SİTESİ İLE ONA DAHA YAKINSIN

SİİRT EVLİLİK SİTESİ İLE ONA DAHA YAKINSIN

Siirt’te çok fazla mağara bulunur. Bu mağaralardaki kalkerli oluşumlar ilin jeolojik yapısından kaynaklanmaktadır. Araştırmalara bakıldığında eskiden bu mağaralarda yaşam olduğu görülmektedir ve bunlar konut olarak kullanılmıştır. En ünlü mağaralar ise Botan Mağaralarıdır. Sadece mağaraları değil yaylaları ile de Siirt gezilmeye değer yerler arasındadır. Yöre halkının severek gittiği yaylalar arasında Çemikari, Cema ve Herekol yayaları bulunmaktadır.

SİİRT EVLİLİK - EVLİLİK HEDİYESİ OLARAK SİİRT BATTANİYESİ ALINIR

SİİRT EVLİLİK - EVLİLİK HEDİYESİ OLARAK SİİRT BATTANİYESİ ALINIR

Siirt doğal ve sade yöre halkıyla Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu coğrafyasında yer almaktadır. Birçok geleneksel ürünleri olan Siirt’in battaniyesi de yöre halkının eseridir. Evlenen çiftlere, arkadaşlara, dostlara hediye olarak sunulan bu özel battaniyenin ana maddesi tiftik keçisinden üretilen tiftiktir. Siirt ili iklim özellikleri nedeniyle tiftik keçisi yetiştirmeye oldukça uygun bir coğrafyaya sahiptir. Ancak Siirt battaniyesine dair karakteristik bir özellik vardır. Bu özel battaniye saf ve kaliteli tiftik kıllarından üretilmiş olması itibariyle doğal akrep kapanı olma niteliği taşımaktadır. Araştırmacı biyologlardan Prof. Dr. Ali Demirsoy’un tespit ettiği gibi, köylüler yerlere bu keçi kılından üretilmiş Siirt battaniyesini serip akreplerin yaklaşmalarını önlemekteler. Bu keçi kıllarının onlara rahatsızlık verdiği düşünülüyor ve hayvan bundan rahatsız olduğu için bu tür tiftikli halılar veya battaniyeler üzerinde gezmiyor.

SİİRT EVLİLİK - GELENEK VE GÖRENEKLERE GÖRE EVLİLİK

SİİRT EVLİLİK - GELENEK VE GÖRENEKLERE GÖRE EVLİLİK

Düğün töreni bu yörede dört gün sürer. Ancak Siirt’te düğünden evvel resmi nikâh kıyılır. Evlenmek bazı geleneklerin yerine getirilmesiyle gerçekleşir. Çeyizler evlenecek yaşa gelmiş bir kız için çok önemlidir. Düğün günü damat tarafının hazırladığı çeyizler bir sandık içinde ve hamalın sırtında gelin evine gönderilir. Aynı şekilde gelin tarafının damat için hazırladığı hediyeler de düğünden bir gün sonra sahiplerine dağıtılır. Evlilik ve mutlu bir ilişki, huzurlu bir beraberlik, herkesin idealidir. Mutlu ve seviyeli bir evlilik hayatı için hem kızın ailesi hem de damat tarafı elinden gelen tüm çabayı gösterir. En başta evlenecek gençler için gelenekler çerçevesinde güzel bir düğün eğlencesi tertip edilir.

Pembe Panjur, Siirt Evlilik, Aslı ve Kerem

Aslı ve Kerem

23 Kasım 2016'da tanıştılar

12 Eylül 2018'de nişanlandılar.

Pembe Panjur, Siirt Evlilik, Aslı ve Kerem
Pembe Panjur, Siirt Evlilik, Meliha ve Berkay

Meliha ve Berkay

10 Eylül 2017'de tanıştılar

5 Ağustos 2018'de nişanlandılar.

Pembe Panjur, Siirt Evlilik, Meliha ve Berkay
Pembe Panjur, Siirt Evlilik, Nilay ve Cihan

Nilay ve Cihan

3 Mayıs 2017'de tanıştılar

22 Eylül 2018'de nişanlandılar.

Pembe Panjur, Siirt Evlilik, Nilay ve Cihan