Pembe Panjur Logo
Ayda 90 bin Yeni Kayıt
15 yıldır yanınızda
Üye Giriş
Şimdi kayıt olun, uygun üyeleri ücretsiz görün.

Ücretsiz kişilik testimizden yararlanın.

Profiliniz gizli kalsın.

Cinsiyetiniz:
Aradığınız Kişi:
E-posta veya Telefon Numarası:
Kişisel verilerimin işlenmesine ilişkin ’ni okudum.
Özel nitelikli kişilik testi bilgilerimin işlenmesini kapsamında işlenmesini onay veriyorum.
Ürün veya hizmetlere ilişkin kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için tarafıma kapsamında ticari elektronik ileti gönderilmesini istiyorum.
Facebook duvarında hiçbir şey paylaşmayacağız.
hero_area
PEMBE PANJUR > BİTLİS > BİTLİS ARKADAŞLIK SİTESİ
Bir şehir gibi ol. Mesela Bitlis gibi. De ki hep seveceğim seni.
BİTLİS ARKADAŞLIK SİTESİ İLE ONA DAHA YAKINSIN

BİTLİS ARKADAŞLIK SİTESİ İLE ONA DAHA YAKINSIN

Bitlis’te evler tepelerde ve yamaçlarda dizlidir. Düzlükler ve yollar pek bulunmaz. Yerlisine ulaşım sorunlu gelmese de dışarıdan gelenler biraz yadırgar bu durumu. Özellikle kış aylarında bir evden bir eve dahi ulaşım zorlu bir görev gibidir. Arkadaşlar birlikte vakit geçirmeyi sevdiğinden her hava şartında birinin evinde buluşmak için ya da bir kafede çay içmek, sohbet etmek için buluşmaktan geri kalmaz.

BİTLİS: BEŞ MİNARE EFSANESİ

BİTLİS: BEŞ MİNARE EFSANESİ

Arkadaşlık tüm zorluklara rağmen devam eder. Bitlis ilinin türkülere, manilere bir de sinema filmine konu olan bir efsanesi vardır. Herkes farklı anlatsa da beş minare efsanesini genelde şu şekilde anlatır bilenler. Şöyle ki 93 harbinde Rus ve Ermeni milisleri Bitlis’e de girdiklerinde her yeri yakıp yıkarlar. Şehri adeta tarumar ederler. Bu camiyi de yıkarlar fakat caminin beş minaresi ayakta kalır. Camisi olmayan bu minarelere önce yöre halkı “boş minare” der, sonra bu söylem değişir ve “beş minare” olarak efsanenin adını oluşturur. Bir başka anlatım daha var. Rus işgalinden kurtulmak için savaş esnasında şehri terk edenlerden bir babayla oğul işgal sonrası tekrar Bitlis’e dönmek üzere yola koyulur. Bitlis tamamen tarumar olmuştur. Şehre henüz inmeden, tepeden Dideban Dağı eteklerinden şehre bakarlar. Baba oğluna şehre inmesini ve durum hakkında bilgi almasını söyler ve onu gönderir. Oğul geri döndüğünde babasına şehirde kimsenin olmadığını, her yerin yerle bir edildiğini ama beş tane minarenin ayakta kaldığını anlatır. Bunu duyan baba için bu öyle ağır gelir ki, yere diz çöker ve günümüze kadar gelen bir ağıt yakar.

BİTLİS ARKADAŞLIK MANİLERDE VE TÜRKÜLERDE BULUŞUR

BİTLİS ARKADAŞLIK MANİLERDE VE TÜRKÜLERDE BULUŞUR

Efsaneler ve hikâyeler şehrin gizemli kalan taraflarını aşikâr eder. Bilinmeyenler vakti zamanında ağıtlara bürününce günümüze kadar gelir ve bir başka açıdan değer bulur. Türkü olur, film olur, kitaplara roman olur… Sonra herkesçe bilinmeye başlar, gizemli yönü bu sefer çok bilinen ve tartışılan bir düşünceye dönüşür. Bitlisli arkadaşlar bir araya geldiklerinde değer verdikleri insanlarla birlikte maniler ve türküler söyler ve içten bir zaman geçirir Bitlis’te sosyal hayata dair olanaklar diğer illere göre biraz daha kısıtlıdır fakat arkadaş bulmak için ve yeni arkadaşlıkları güzelce yaşamak için Bitlis’in samimi ve güzel insanları bu eksikliği tamamlamaktadır.

Pembe Panjur, Bitlis Arkadaşlık, Aslı ve Kerem

Aslı ve Kerem

23 Kasım 2016'da tanıştılar

12 Eylül 2018'de nişanlandılar.

Pembe Panjur, Bitlis Arkadaşlık, Aslı ve Kerem
Pembe Panjur, Bitlis Arkadaşlık, Meliha ve Berkay

Meliha ve Berkay

10 Eylül 2017'de tanıştılar

5 Ağustos 2018'de nişanlandılar.

Pembe Panjur, Bitlis Arkadaşlık, Meliha ve Berkay
Pembe Panjur, Bitlis Arkadaşlık, Nilay ve Cihan

Nilay ve Cihan

3 Mayıs 2017'de tanıştılar

22 Eylül 2018'de nişanlandılar.

Pembe Panjur, Bitlis Arkadaşlık, Nilay ve Cihan