YARDIM!

Aşağıda üyelerimizin bize sık sorduğu soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Bu sayfada aradığınız cevabı bulamazsanız lütfen bize yazın.

1. Neden üyeler arasında arama yapamıyorum?
Pembe Panjur gizliliğe önem veren bir sitedir dolayısıyla üyelerimiz arasında arama yapmak mümkün değildir. Kayıt aşamasında bize verdiğiniz bilgileri kullanarak sistemimiz size uygun üyelerimizi bulacak ve size gösterecektir.
2. Siteye yeni kaydoldum ve hiç kimseyle eşleştirilmedim. Sitede hiç üye yok mu?
Siteye kaydınızı tamamladıktan 10-15 dakika sonra sizinle eşleştirilen ilk üyeleri profilinizde görebilirsiniz.
3. Profilimi kimler görebilir?
Profilinizi sadece "size uygun" üyelerimiz görebilir. Diğer üyelerimizin profilinizi ve resimlerinizi görmesi mümkün değildir.
4. Profilim google'da gözükür mü?
Profilinizin google'da ya da başka bir arama moturunda gözükmesi mümkün değildir.
5. Şifremi unuttum, gönderir misiniz?
Kayıt esnasında şifreniz kodlanarak veritabanına kaydedilir, dolayısıyla şifrenizi biz de bilmiyoruz. Eğer isterseniz şifre yenileme sayfamızı kullanarak şifrenizi yenileyebilirsiniz.
6. Mesaj atmak ücretli midir?
Sitemizde hanımlar ücretsiz mesaj atabilirler.
7. Pembe Panjur bir evlilik sitesi midir?
Sitemizin arkasındaki bilimsel sistem, ilişkilerini evlilik seviyesine taşıyabilecek üyeleri eşleştirmektedir ancak nihai kararı verecek olan üyelerin kendileridir. Dolayısıyla, Pembe Panjur klasik anlamda bir evlilik sitesi ya da arkadaşlık sitesi değildir. En doğru tanımlamayla bir "ciddi ilişki" sitesidir.
8. Mesaj attığım/aldığım bir üyenin mesajları duruyor ama profili yok.
Diğer kullanıcı sitedeki üyeliğini kaldırmış.
9. Mesaj attığım/aldığım bir üyenin mesajları da profili de yok olmuş.
Üyenin profili ya da mesajları Pembe Panjur'a uygun bulunmadığı için üyeliği site yönetimi tarafından silinmiş.
10. Üye olurken sorulan bazı soruların yanında "Gizli kalsın" yazıyor. Ne anlama gelmektedir?
Üye olurken cevapladığınız soruların tamamı size yapacağımız üye önerilerinin belirlenmesinde sistemimize yardımcı oluyor. Ancak bazı soruların (örneğin gelir seviyeniz) cevaplarının hiçbir üye tarafından görülmesini istemezseniz bu soruların yanındaki "Gizli Kalsın" seçeneğini işaretleyebilirsiniz. "Gizli kalsın" seçeneğini seçtiğiniz sorulara verdiğiniz cevaplar "eşleştirme" sürecimizde algoritmamıza yardımcı olacaktır, ancak diğer üyelerimiz tarafından cevaplarınız gözükmeyecektir.
11. Mobil Ödeme'yle ilgili sorularım var.
Turkcell'in mobil ödeme servisi'yle ilgili bilgiler için bu adresi, Avea'nın mobil ödeme servisi'yle ilgili bilgiler için bu adresi, Vodafone'nun mobil ödeme servisi'yle ilgili bilgiler için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.
12. Ücret iadesi mümkün mü?
Ücret iadesinin koşulları şu şekildedir:
1. Ödemenin havale, kredi kartı ya da paypal üzerinden yapılmış olması gerekir. Cep telefonu ödemelerinde iade yapılamaz.
2. Hiçbir üyeye mesaj atılmamış olması gerekir.
3. Talebin, ücret ödemesinden sonraki ilk 7 gün içinde yapılması gerekir.
13. Üyelik iptali nasıl gerçekleştirilir?
Pembe Panjur'a e-posta ve şifrenizle önce giriş yapmalısınız. Ardından "Hesap" sayfasına girdiğinizde "Görünürlük" bölümünde "Değiştir"e basarak "Hesap İptali" seçeneğini görebilirsiniz. Eğer şifrenizi hatırlamıyorsanız bilgi@pembepanjur.com adresinden bize e-posta gönderebilirsiniz ya da 0 850 558 08 08 numaralı destek hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.
14. Pembe Panjur'da tanışan çiftlere hediyeleriniz var mı?
Evet, tanışan bütün çiftlerimize hediyelerimiz var. Başarı Hikayeleri sayfamızdan bize bilgilerinizi iletirseniz ekibimiz sizinle en kısa zamanda iletişime geçecek.
15. Sizinle nasıl iletişime geçerim?
Bize bilgi@pembepanjur.com adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca iş günlerinde 0 850 558 08 08 numaralı destek hattından ulaşabilirsiniz.